The GLL 18V-120-33 CG Professional provides construction professionals with reliable accuracy in the toughest work conditions. The triple power source concept allows you to switch between 18V and 12V platforms, as well as alkaline C-cells to avoid downtime and stay focused on the job. This robust line laser features rubber-enforced housing and laser windows, as well as an IP65 rating, so you can work without worrying about water, dust, or impact.
- Easily switch between 18V, 12V, and alkaline C-cell power sources to avoid downtime
SPECS:
- Battery Voltage: 18.0 V, 12.0 V
- Laser Colour: Green
- Laser Diode: 500 – 540 nm, < 10 mW
- Operating Temperature: -10 – 40 °C
- Storage Temperature: -20 – 70 °C
- Laser Class: 2
- Working Range: up to 35 m
- Working Range with Receiver: up to 120 m
- Accurac*: ± 0.3 mm/mᵃ
- Self-levelling Range: ± 4°
- Levelling Time: 3 s
- Dust and Splash Protection: IP65 (except for the battery or battery adapter)
- Power Supply: 18 V Li-ion battery, 12 V Li-Ion battery, 4 x 1.5 V LR14 (C)
- Operating Time (max.): 20 h (18V 4Ah Li-Ion), 8 h (12V 2Ah Li-Ion), 8 h (4 x C, energy saving mode) in 3-line mode
- Tripod Thread: 1/4", 5/8"
- Projection: 3 x 360° line
- Compatible laser receivers: LR 7
- Dimensions (L x W x H): 205 x 103 x 158mm
- Weight, approx: 1.3 kg
- Weight with 4.0 Ah battery:1.9 kg
- Weight with Alkaline Batteries: 1.8 kg
Inclusions:
- GLL 18V-120-33 CG Skin
- DK 20 (Ceiling Clip)
- BA 18-12 (Battery Adapter)
- Green Target Plate
- Procore 18V Charger