Cigweld TRANSMIG 555i Remote Plant - W1400555
MODEL: W1400555
TKD: CIW1400555
Oversized
Adding to cart… The item has been added
Seen it cheaper?
Learn More
Find a Tool Kit Depot store
Description
Features:
Power Source Dimensions
L700 mm x W287 mm x H517 mm
Wirefeeder Plant Dimensions
H453mm x W 238mm x D 553mm
Power Source Weight
49kg
Wirefeeder Plant Mass
18 kg
Cooling
Fan Cooled
Welder Type
Multi Process Inverter Power Source
Australian Standard
AS 60974.1-2020 / IEC60974-1 / EN60974-10
Number of Phases
3
Nominal Supply Voltage
415 VAC ± 15%
Nominal Supply Frequency
50 / 60Hz
Output Terminal Type
DinseTM Style 50
Protection Class
IP23S
Welding Environment Classification
Suitable for Welding in Category C Environments; Suitable for Indoor and Outdoor Welding
Open Circuit Voltage (VRD On)
<35 V DC
Open Circuit Voltage (VRD Off)
83 V DC
Welding Current Range (MIG Mode)
30 – 555 A
Welding Current Range (GOUGING / STICK Mode)
10 – 555 A
Welding Current Range (TIG Mode)
10 – 555 A
Supply Lead
4 mm²
Effective Input Current (I1eff)
27 Amps
Maximum Input Current (I1max)
41 Amps
Efficiency
92%
Idle state power
< 30W
Minimum Three Phase Generator Recommendation
35 kVA (at 0.8 Power Factor)
MIG (GMAW) Welding Output, 40ºC, 10 min
555 A @ 40%, 41.8 V
500 A @ 60%, 39 V
400 A @ 100%, 34 V
STICK (MMAW) / GOUGING Welding Output, 40ºC, 10 min.
555 A @ 40%, 42.2 V
500 A @ 60%, 40 V
400 A @ 100%, 36 V
TIG (GTAW) Welding Output, 40ºC, 10 min.
555 A @ 40%, 32.2 V
500 A @ 60%, 30 V
400 A @ 100%, 26 V