Weldclass Force 290MST MIG/Stick/TIG Welder Kit - WC-290MSTK4
MODEL: WC-290MSTK4
TKD: WEWC-290MSTK4
Pickup Only
While Stocks Last
Adding to cart… The item has been added
Seen it cheaper?
Find a Tool Kit Depot store
Description
Features:
  • Industry-first 7-year warranty*
  • Dual-Purpose Power Source Technology allows the 290MST
  • to be used as a stand-alone compact / portable unit, or
  • fitted with separate wire feeder unit
  • Max MIG output 290A @ 55% duty cycle
  • Dual Input Modes to allow use with either 240V 15A plug
  • (fitted) or 240V 32A plug (optional)**
  • Manual or Synergic MIG controls (enter material type &
  • thickness and machine will set parameters automatically)
  • Job Save - store custom settings for up to 20 jobs
  • Geared 4-Roll Wire Drive System - for super reliable wire feeding
  • Takes 5kg (D200mm) or 15kg (D300mm)spools
  • Spool Gun Ready
  • Generator Compatible - min 15kva, ideal 20+kva
  • MIG functions & adjustments include: Inductance, Soft
  • Start, Burnback, Pre-Gas Time, Post-Gas Time, 2T/4T
  • Trigger, Spot/Stitch Time
  • Stick/MMA functions & adjustments include: Hot-Start %, Arc-Force %
  • TIG functions & adjustments include: Trigger & Remote
  • Amperage Control on the torch, Post-Gas Time, Slope-Up Time
Technical Specifications:
  • MIG welding <290A with solid mild steel (0.8-1.2mm), gasless (0.8-1.2mm), flux-cored with gas (1.2mm), stainless-steel (0.8-1.2mm), aluminium (0.9-1.2mm), & bronze/brazing (0.8-1.2mm) wires
  • Stick/MMA welding <270A with most types of common electrodes (2.0-4.0mm), including steel, stainless-steel, hardfacing & more
  • TIG welding <290A (DC lift-arc) of steel, stainless, copper & chrome molly up to 5-6mm max thickness (NOT suitable for TIG welding of aluminium)
Inclusions:
  • MIG Torch 4m BZL 36
  • Earth Lead 4m
  • Gas Regulator
  • Driver Rollers for 0.9/1.2mm steel/solid wires & 0.9/1.2mm flux-cored/gasless wires
  • Power Input Lead (4mm2) with heavy-duty 240V 15A plug fitted**